sobota, 2 czerwca 2012

Gdzie śpi kot?

Ludzie są przyzwyczajeni, że śpimy w miejscu do tego przeznaczonym, czyli w łóżku (przeważnie). Dla kotów nie jest to takie oczywiste. Kot śpi WSZĘDZIE lub jak kto woli, GDZIEKOLWIEK. Ale oczywiście nie jest to miejsce przypadkowe i byle jakie. To miejsce, które odpowiada kotu. Więc czasami, mimo naszych szczerych chęci, kot nie śpi w budzie czy legowisku, które jest kupione specjalnie dla niego. Kot sam sobie wybiera odpowiednie miejsce. Może on mieć w domu kilka ulubionych miejsc, w których śpi. Jeżeli kupimy specjalne legowisko, kot na pewno będzie je ignorował na początku. Nie powinno to nikogo zrażać, kot długo się przekonuje do nowości ;-) Możemy też legowisko położyć w pobliżu miejsca, gdzie kot często śpi.

Oto kilka przykładowych "łóżeczek" kocich:

Wiklinowa buda
Kot może się w niej ukryć i mieć trochę spokoju. U nas dwie wiklinowe budy przez lata służyły psu, ponieważ nasze koty ich nie polubiły. Teraz buda duża jest w pełni wykorzystana, mniejsza jest już za mała na takie wielgachne kociska. 

Buda materiałowa
Fajna i miękka. U nas w wersji z firaneczką (doszyta własnoręcznie), żeby Tosia się mogła schować i myśleć, ze nikt nie wie, gdzie jest kot ;) Kupiona przez internet, ponieważ jest dużo tańsza niż w sklepie zoologicznym.
Hamaczek
Wersja do powieszenia na kaloryfer. Też musiał długo czekać na swoje pięć minut. Został kupiony dla Pchełki, ale ona nigdy go nie zaakceptowała. Tosia po pewnym czasie uznała, że całkiem wygodny. Teraz to jedno z jej ulubionych spanek. Kupiony w Lidlu. Składa się z metalowego stelaża i puchatego materiału, który można ściągnąć i wyprać. Fajny dla kotów, które lubią się grzać w zimie na kaloryferze. Ponieważ Tosia i Dyziu są kotami "chłodnolubnymi", tak więc hamaczek w okresie grzewczym wisi pusty.

Psie posłanko
Posłanko zostało po Zuzi. Koty bardzo je lubią, zwłaszcza Tosia, więc na razie zostało.
Drapak
Spanie to tylko jedna z czynności, którą można wykonywać na drapaku. Można po nim skakać, przeciągać się, ostrzyć pazurki. Ważne jest, aby górna półka miała dookoła zabezpieczenie, nawet bardzo rozespany kot nie spadnie ;-) Jest wiele różnych modeli drapaków, myślę że zrobię osobny post (kiedyś) o samych drapakach, bo to dosyć ważny mebel w domu, w którym mieszkają koty.


I nawet jak kupimy wszystkie powyższe spanka i poustawiamy w całym domu, kot sobie wybierze do spania miejsce jemu bardziej pasujące. I będzie to miejsce, które człowiekowi może się wydać nie do końca najwygodniejsze ;)
2 komentarze: